Těstoviny jsou jedním z hlavních pilířů italské gastronomie – a ta patří k celosvětově vůbec nejoblíbenějším kuchyním. Uvařit těstoviny jako skutečný Ital ale vyžaduje určitý um. Těchto deset pravidel vám ale zaručeně vykouzlí gastronomický zážitek.
Ctěte tvar
Každý těstovinový tvar je ideálním společníkem k jiným typům omáček. Existuje přitom více než 400 různých druhů těstovin. Většina z nich má jen regionální řemeslný charakter a málokdy tak opustí místo svého původu. Řadu z nich je ale dnes k dostání v každém supermarketu a to jak v sušené, tak čerstvé variantě. Jak vybrat ty správné? Na velké a široké těstoviny se skvěle hodí hutnější husté omáčka, zatímco užší a drobnější typy těstoviny si lépe vychutnáte s lehčími omáčkami a se svěžejšími kombinacemi surovin. Ty opravdu velké typy těstoviny jako cannelloni nebo conchiglioni giganti si přímo říkají o naplnění. A všimli jste si, že některé těstoviny jsou vroubkované a jiné zase ne? Těstoviny, které mají vroubky si nejlépe vychutnáte s masovou či zeleninovou omáčkou – ve vroubcích totiž skvěle drží. Hladké těstoviny pak volte spíše na zapékání. Tak už máte jasno, jestli si dnes připravíte bucatini, fettuccine, fusili, lasagne nebo penne?
Těstoviny vařte v dostatečném množství vody
Než těstoviny vložíte do vroucí vody, ujistěte se, že jí máte opravdu dostatek. Mějte na paměti pravidlo, že na každých 100 g těstovin potřebujete 1 litr vody. Dobré je také těstovinám dopřát dostatek prostoru a vařit je ve větším hrnci, aby se rovnoměrně uvařily ze všech stran.
Olej do vody nepatří
Nevěřte fámám – například, že k vařícím těstovinám je dobré přilít trochu oleje, aby se k sobě vzájemně nelepily. V Itálii k těstovinám žádný olej nelijí. Sice by se nelepily, ale nepřichytila by se k nim pak ani omáčka. A to byste přece nechtěli, ne?
Přidejte sůl
Voda, ve které budete těstoviny vařit, by prý měla být slaná jako moře – takže co litr, to lžíce soli. Jakmile vám voda na těstoviny začne v hrnci bublat, přidejte sůl.
Vroucí voda
Těstoviny dejte do hrnce s osolenou vodou až ve chvíli, kdy bude voda skutečně vřít. V opačném případě nezvládnete dost dobře uhlídat ideální čas vaření a trefit tak, kdy budou vaše těstoviny al dente, může být opravdový oříšek.
Míchejte
Vařící se těstoviny občas promíchejte. To je jediný fígl, který potřebujete, aby se vám neslepily.
Mějte po ruce minutku
Sebelepším těstovinám můžete dát na frak, když si nepohlídáte čas vaření. V ideálním případě by těstoviny měly být uvařené al dente, tedy na skus. Každý typ těstovin má přitom trochu odlišné požadavky, a tak pečlivě sledujte informace uvedené výrobcem na obale.
Neproplachujte
I prolití hotových těstovin studenou vodou by se prý mělo postarat o to, aby pasta nelepila. Jak už ale víte, není to účel, tak ani tuto chybu nedělejte. Prudká změna teploty navíc těstovinám neprospívá. Kvalitní těstoviny uvařené správným způsobem se vám k sobě vzájemně nikdy lepit nebudou, naopak na nich ale díky přirozené lepkavosti bude držet omáčka.
Těstoviny vmíchejte do omáčky
Z uvařených těstovin odeberte asi naběračku vody, ve které se vařily. Těstoviny poté slijte a spolu s odloženou vodou je přidejte k omáčce, kterou už prohříváte v pánvi. Voda po vaření těstovin obsahuje škrob, který omáčku lehce zahustí a zajistí tak příjemnou konzistenci. I díky tomu bude omáčka dobře držet na těstovinách. Příliš hustou omáčku můžete v případě potřeby rozředit troškou čisté vody.
Ochutnávejte
Ať už vaříte cokoli, těstovin nevyjímaje, nepřestávejte ochutnávat. Postupným dochucováním své jídlo přivedete k dokonalosti.
TIP!
Pokud vaše chuťové buňky zrovna dnes neprahnout po pastě s hutnou smetanovou omáčkou, se zeleninou ani s boloňským ragú, vsaďte na jednoduchost. Italové ji milují! Promíchejte své těstoviny s pestem. Třeba s tím naším připraveným jen z ligurských sušených rajčat, mandlí a olivového oleje. Pro jeho výrazně rajčatovou chuť si ho rychle zamilujete.