Brisighella, neboli pomalé město

Brisighella je malé italské městečko nebo spíš středověká vesnice v regionu Emilia Romagna poblíž města Faenza. Toto město má značku pomalého města „CittaSlow“, čím se zavazuje dodržovat hlavní principy této organizaci: zlepšovat kvalitu života ve městě, bojovat s globalizaci, chranit prostředí, vytvařet prostředí pro zdravý způsob života, propagovat kulturní stránku města. Pak i místní lidé upřednostňují klidný, rozvážný, tichý, avšak plnohodnotný a zdravý způsob života. A jestli jsme zaznamenali, že je tato značka oprávněná? ano, říkáme, že ano!

129_3143yavas_sehir_18

Zároveň jde o město vína a olivového oleje. Olivový olej se tady vyrabí kvality DOP s obchodní značkou „Brisighello“ a pochazí vyhradně z olivovovniku “Nostrana of Brisighella”. Jde o velmi výrazný olej zelené barvy ideální pro ochucení zeleniny a ryby. Plody se sbírají ručně v periodě mezí 5.listopadem a 20.prosincem a pak se musí zpracovovat do 4 dnů. Je tady dokonce i muzeum olivového oleje, kde si můžete načerpat olivový olej jako na čerpací stanici. Není to krásný? Jen se přípravte na cenu v 15 euro za litr…

P1000792

Co se tyká vina, tak určitě znáte odrudu Sangiovese, která je symbolem Romagni a opatřená značkou DOC. Dalšími gastronomickými speciality regionu určitě jsou domací plněné těstoviny Spoja lorda, artyčoky „Moretto“ bez genetických úprav, piadina v různých variacích nebo třeba hrušky na vině. Jídlo se tady váží.

Brisighella je na naše české poměry asi jako město Telč. Ale vidět v něm lze spoustu krásných staveb a panorámat, kuriozit či zajímavostí. Městečko leží na třech kopcích:na prvním kopce se nachazí hrad z 14 století, na druhem – kostel, na třetím – orloj z 19.století.

Jako první cíl našeho výletu jsme si nastavili orloj, neboli La torre dell’Orologio, co se tyčí na jednom ze třech kopečku vesnice.

Po prohlídce věže  jsme se vrátili do centra města a úplnou náhodou jsem narazili na podivné domky s uličkou uvnitř. Později jsme zjistili, že to je unikátní záležitost, pojmenovaná „Via del Borgo“ neboli Oslí ulice, dřív sloužící pro vozky a jejich oslíky.

Dále nás čekal druhý kopec se zámkem. Zase výšlap, natěšení a zklamaní.. Přišli jsme v nesprávnou dobu. Vstup do zámku je zpoplatněný a je umožnén pouze v určité hodiny. A tak jsme se otočili a šli se podivat na třetí kopec na kostel Madonna del Monticino. Je to poutní místo, stojící o samotě trochu bokem vysoko na kopci. Ideální pro ty, kdo hledá odpočinek a relaxaci. Taky jsme nemohli minout vyhlídku bez toho, aby se tady na chvíli neposadili.

Z opačné strány kostela se nachazí lom, kde se dávno těžila křída. Momentálně je to však jen otevřené geologické muzeum. A pro nás zkratka k naší farmě u Maura 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *