Bologna za jeden den

 

Velký den je třeba začít velkolepě. Vstáváme v 6 a chystáme se do Bologni. Počasí je obvyklé, tedy zataženo střídavě s deštěm. Už si z toho děláme spíš legraci, ale nutně bychom potřebovali dávku sluníčka opepřenou alespoň 20-ti stupňovou teplotou. Ale hlavu nevěšíme a po pečlivém nachystání několika svačinek a čajů na celý den vyrážíme za dobrodružstvím. Cesta nás vedla na silnice, které jsme ještě neprozkoumali a stále si pochvalujeme naši navigaci, kterou můžeme i takto vřele doporučit. Jde o apku MapFactor Navigator, která skvělé funguje i bez internetu.

mapfactor_ico

Nic se však nevyrovná nadšené Paťulce, která se nemůže dočkat boloňské zmrzlinky.  Dokonce se naučila svoji první větu… „uno gelato, per favore“. Po příjezdu do Bologne jsme docela dlouhou chvilku hledali parkovaní. Doporučení pro ostatní výlety zní… Najít si parkování předem na netu. Ale po chvilce jsme našli nenápadnou uličku „Via della Rampa“ a tam jsme pohodlně zaparkovali. 2,3 km nás dělilo od středu města. A nebýt bláznivého počasí, bylo by vše opravdu vydařené. Ještě že jsme si nechali další víkend, kdy má být pěkně, na San Marino. Mimochodem Bologna je ideální město na výlet ve špatném počasí, nejen, že se můžete ukrýt do stovek kolonád po celém centru, ale i kostely a muzea vás ochrání před umrznutím.

Nicméně Paťula se zatím statečně držela a ťapala o sto šest. Naše očekávání bylo, že jí budem po pár metrech nosit na koníka, ale ona se držela jako velká výletnice. Po tom, co jsme dorazili několika uličkami do samého středu města, jsme se koukli do 5té největší baziliky na světě.

20160313_103801

A je opravdu velká a stojí za to ji vidět. Vstupné není a vchod střeží carabinieri. Vlastně pouze pokud chcete vidět opravdu všechny kouty ve vnitř, tak se platí 3 eura/osobu, ale jinak je většina free. Naše malá nebojácná objevitelka si oblíbila veliký betlém, který je ve středu této památky. Dál jsme prošli všechny kouty obrovitánského náměstí a po zhlédnutí dvou nejznámějších věži (Le Due Torri) z dvaceti přítomných, jsme si dali větší svačinu.

bologna-498233_960_720

 

Sice zmrzlé, ale plně odhodlané prozkoumat celé město, jsme vyrazili dále s malou roztrhanou mapkou objevovat kouzla starého města. Bologna je velmi studentské a historické město, plné podloubí v domech a mraky velmi podobných uliček. A tak  plnou náhodou (jak jinak, jsme zase nebyli připravené na tento výlet)  jsme narazili hned na dvě starožitnosti v plném slovo smyslu. První byl velký bleší trh s úžasnými kousky všeho možného.

IMG_1362

Po chvilce obdivování věci bezcenných jsme narazili na nejstarší trhy města, neboli Quadrilatero. Tyto uličky můžeme jen doporučit jak za účelem obědové přestávky, tak i po nákup lahůdek. Jen si představte, že vše nejlepší z Italie je umístěno v jedné uličce! Tortellini ruční výroby, čerstvé ryby, ovoce, sýry a obrovitánské šunky. Nestačili jsme ani pouštět sliny.

A tak jsme náš výlet odhadli na 12 kilometrů, a statečnou Paťulku jsme pusinkovali celou cestu zpět. I jí se to moc líbilo, poznala kus nové země a všichni tři jsme to brali za velmi vydařený den..

… který ještě nekončil, protože večer měl dorazit Ondra, tedy bratr Michala, a to byla sladká tečka dne. Tedy alespoň pro Páťu, která dostala koláček. Mauro o návštěvě dopředu věděl a myslíme, že se na ni i připravil. K večeři se totiž podávalo: Polévka Minestrone, Lasagne z hande made pasta, pasta s masem a zeleninou, prostě samé dobroty. S Ondrou jsme potom povídali až do noci a příjemně nás hřálo teplo krbu a dobré Maurovo víno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *